| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Rollen |
€53.12*
|
(€44.64) | €53.12 * / |
| to 4 Rollen |
€49.27*
|
(€41.40) | €49.27 * / |
| to 9 Rollen |
€47.12*
|
(€39.60) | €47.12 * / |
| from 10 Rollen |
€44.41*
|
(€37.32) | €44.41 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Wood Cover Film 80µ, Cut to Size, 1.4 m Wide, Dark Brown
Dimensions: 1400 x 1750 mm, 50 pieces on roll, folded at 700 mm
Durability: The film offers UV resistance of up to 2 years when used in Germany / Western Europe
Thickness / stability: 80µ (0.08mm) film thickness
This lightweight film is designed for universal use. It is ideal for covering wood stacks and bundles, garden equipment, and various other items. The film is perforated, allowing the sheets to be removed quickly and easily from the roll. Thanks to the compact folding, the roll is easy to store and requires very little space.
The roll is available in different colors. Depending on the intended application, it can either stand out clearly or blend naturally into the surroundings.
| color: | dark brown |
|---|---|
| intended use: | Brennholzabdeckung, Holzbündelabdeckung, Geräteabdeckung |
| length: | 1,75 m |
| material: | LDPE |
| size designation: | perfekt für 1m Brennholz |
| thickness: | 80 µ |
| uv: | 24 Monate |
| width: | 1,40 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions