| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Bund |
€27.10*
|
(€22.77) | €271.00 * / 1000 piece |
| to 4 Bund |
€24.63*
|
(€20.70) | €246.30 * / 1000 piece |
| to 9 Bund |
€23.40*
|
(€19.67) | €234.00 * / 1000 piece |
| to 19 Bund |
€22.31*
|
(€18.75) | €223.10 * / 1000 piece |
| to 99 Bund |
€21.21*
|
(€17.83) | €212.10 * / 1000 piece |
| from 100 Bund |
€20.12*
|
(€16.91) | €201.20 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Vegetable bags / Mesh bags
Design: with drawstring
Colour: violet / purple
Dimension in mm: 500 x 800 mm
Capacity: 20,0 kg
1 pack = 100 pieces
Intended use of our purple mesh bags:
- Red cabbage
- Fruit
- Firewood / kindling
Request your suitable labelling material from us directly here!
Labelling materials for fruit & vegetable packaging
At dm-folien, you will find customised labelling materials for your fruit and vegetable packaging, tailored for your company and for the most common areas of application.
Present your company effectively on your products and declare the contents in accordance with the law and your customers' requirements. At dm-folien, you will always find the right labelling material for your products. We look forward to receiving your enquiry for the following products:
- Labelling tape
- Advertising banderole
- Stick-on labels
- Plastic flags
- Clipper band
- Hang tags
Our experts will be happy to advise you directly by phone on 07121-911848 when selecting the right product and support you with the design. Or simply use our inquiry form and we will get back to you immediately with an individual offer.
| capacity: | 20 kg |
|---|---|
| color: | violet |
| intended use: | Gemüse, Rotkohl, Blaukraut,... |
| length: | 800 mm |
| material: | HDPE |
| seal: | mit Zugband |
| size designation: | 20,0 kg Sack |
| type of packaging: | lose |
| uv: | approx. 3 months |
| width: | 500 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login
