| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€140.23*
|
(€117.84) | €280.46 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€130.88*
|
(€109.99) | €261.76 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€121.54*
|
(€102.13) | €243.08 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Vacuum Bags, Non-Embossed, 400 x 450 mm, 90 µm
These vacuum bags have a smooth (non-embossed) surface and are therefore particularly suitable for chamber vacuum sealers, which are commonly used in commercial applications. The transparent PE/PA vacuum sealing bags are ideal for vacuum packaging of food.
Properties at a Glance:
- Food-safe, taste and odor neutral
- Air-tight and tear-resistant
- 100% free from plasticizers
- 100% BPA-free
- High puncture resistance and strong sealing seams
- Excellent sealing properties
1 carton = 500 pieces
Important note: Please note that these vacuum bags are not embossed. Therefore, they are not suitable for all household vacuum sealers. Further information and explanations can be found here.
| circumference: | 800 mm |
|---|---|
| diameter: | 254,78 mm |
| intended use: | Food packaging, vacuum sealable |
| length: | 450 mm |
| material: | PA/PE |
| thickness: | 90 µ |
| thickness in mm: | 0,090 mm |
| width: | 400 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login