price per Rolle
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| from 1 Rollen |
€294.53*
|
(€247.50) | €0.98 * / square meter |
Content:
300 square meter
Product number: 06406050
Content: 300 square meter
Available, delivery time: 1-2 weeks
V12 SILVER COVER © Silage Film in Various Sizes
Advantages of V12 Silver Cover © Oxy-Barrier at a Glance:
- High-performance barrier silage film, that significantly improves silage quality
- Oxygen permeability < 0.5 cm³/m² / 24 hours (DLG standard: 250 cm³/m² / 24 hours)
- 11-layer barrier film, 80 my thickness
- UV resistant for 1.5 years (20 months)
- Standard widths up to 32 m
- Custom sizes available on request: widths up to 76 m and lengths up to 1,300 m
- Extremely tear-resistant, highly resilient and stretchable thanks to special PE & EVOH formulation
- No additional underlay film required when using V12® Silver Cover ©
- Excellent cling properties - the film adheres tightly and “seals” onto the silage during installation
- Quick and easy installation with reduced labor effort
- Remains smooth and flexible even at low temperatures
- Width and length can be customized to your requirements
- Environmentally friendly: reduced thickness with higher strength compared to conventional silage films, requiring less material.
- Fully recyclable
- DLG-tested silage film
| color: | silver/black |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| dart drop: | k. A. |
| intended use: | Silofolie |
| length: | 50 m |
| manufacturing: | coex, mehrlagig |
| material: | LDPE, EVOH |
| thickness: | 80 µ |
| thickness in mm: | 0,080 mm |
| uv: | mind. 20 Monate |
| width: | 6 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login
No reviews found. Share your insights with others.