Unterland R agricultural stretch film, 750 mm / 1500 m, grey
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 9 Karton |
€150.76*
|
(€126.69) | €150.76 * / |
| to 29 Karton |
€149.61*
|
(€125.72) | €149.61 * / |
| to 59 Karton |
€145.72*
|
(€122.45) | €145.72 * / |
| to 89 Karton |
€143.12*
|
(€120.27) | €143.12 * / |
| from 90 Karton |
€142.12*
|
(€119.43) | €142.12 * / |
currently not available
Unterland R agricultural stretch film, 750 mm / 1500 m, grey
Dimensions: 750 mm x 1500 m, 25 µm
Unterland is a renowned and popular brand from Austria. Unterland R wrapping film is produced through a high-quality manufacturing process, incorporating at least 30% recycled silage stretch film to create a robust multi-layer film. As the agricultural stretch film is manufactured using 100% renewable energy, it is considered to be highly sustainable.
Unterland R wrapping film is suitable for both round and square bales and ensures optimal forage protection with a 6-layer wrap. The film comes with a standard 76 mm cardboard core, ensuring compatibility with all wrapping machines.
Key Benefits:
- Produced using 100% renewable energy.
- Contains at least 30% recycled agricultural stretch film.
- 23% reduction in CO2 footprint.
- Saves 20 litres of crude oil per roll.
- Suitable for all round and square bales (and compatible with all wrappers).
- Provides maximum silage protection through multi-layer production.
If you require larger quantities, we would be happy to provide you with a customised quotation.
| brand: | Unterland |
|---|---|
| color: | gray |
| core diameter: | 76 mm, Pappkern |
| intended use: | Rundballen und Quaderballen |
| length: | 1500 m |
| material: | LDPE |
| quality: | normale Stärke Wickelfoie |
| size designation: | Rund- +Quaderballenfolie |
| thickness: | 25 µ |
| thickness in mm: | 0,025 mm |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 750 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login