Ulith Multistretch agricultural stretch film, 750 mm x 1500 m, white
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Rollen |
€116.50*
|
(€97.90) | €116.50 * / |
| to 7 Rollen |
€112.84*
|
(€94.82) | €112.84 * / |
| to 19 Rollen |
€107.99*
|
(€90.75) | €107.99 * / |
| to 39 Rollen |
€109.96*
|
(€92.40) | €109.96 * / |
| from 40 Rollen |
€109.07*
|
(€91.65) | €109.07 * / |
Available in 1 day, delivery time 1-3 days
Ulith Multistretch wrapping film
Ulith Multistretch wrapping film provides premium protection for your forage, ensuring its optimal quality. Manufactured using a 5-layer blown extrusion process, it stands out as a high-quality agricultural stretch film. Made from premium raw materials, the film offers UV protection for at least 12 months.
With excellent tear and puncture resistance, Ulith Multistretch ensures reliable, clean protection for your silage. The 76 mm cardboard core guarantees compatibility with all types of wrapping machines, ensuring smooth operation.
Ulith Multistretch is available in 750 mm width, making it ideal for wrapping both round and square bales. The film is available in green or white, with a roll length of 1500 metres and a thickness of 25 µm.
| brand: | Ulith |
|---|---|
| color: | white |
| core diameter: | 76 mm, imprägnierter Pappkern |
| intended use: | Rundballen und Quaderballen |
| length: | 1500 m |
| manufacturing: | 5-lagige Blasfolie |
| material: | LDPE |
| quality: | normale Stärke Wickelfolie |
| size designation: | Rund- +Quaderballenfolie |
| thickness: | 25 µ |
| thickness in mm: | 0,025 mm |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 750 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login