| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 11 rolls |
€14.88*
|
(€12.50) | €14.88 * / |
| to 35 rolls |
€14.16*
|
(€11.90) | €14.16 * / |
| from 36 rolls |
€13.80*
|
(€11.60) | €13.80 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
White hand stretch film
- Width: 500 mm
- Length: 260 m
- Thickness: 23 µm
- Weight: Genuine 3 kg per roll
Add a splash of colour!
Why not bring some style and individuality to your shipments? Our coloured stretch films help make your packaging more distinctive and eye-catching.
If you’re looking to personalise your items further, explore our range of matching packaging products:
- White document envelopes
- White packing tape
- White bundle stretch film
We offer stretch film, bundle stretch film, packing tape, and document pockets in a variety of colours. Take a look – it’s worth it!
| color: | white |
|---|---|
| core diameter: | 50 mm |
| intended use: | Transportschutz Paletten, blickdicht |
| length: | 300 m |
| material: | LDPE |
| size designation: | Handstretchfolie |
| thickness: | 23 µ |
| thickness in mm: | 0,023 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 500 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login