| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Rollen |
€342.07*
|
(€287.45) | €342.07 * / |
| to 12 Rollen |
€313.78*
|
(€263.68) | €313.78 * / |
| to 24 Rollen |
€286.68*
|
(€240.91) | €286.68 * / |
| from 25 Rollen |
€277.89*
|
(€233.52) | €277.89 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Mantle Film / Net Replacement Film 1.40 x 2000 m
This net film, also known as mantle film, is ideal for grass silage and maize silage bales.
This is a premium Silawrap product.
Utilize the advantages of mantle film to produce consistently high-quality silage.
You can check whether your baler is suitable for use with mantle film in the operating instructions or by consulting your agricultural machinery dealer.
If no information is available, we are of course happy to supply a single roll so you can test our mantle film in real operating conditions.
Please contact us in advance, as in many cases we can already assess whether a practical trial is recommended.
| color: | transparent |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Rundballen, statt Wickelnetz |
| length: | 2000 m |
| material: | LDPE |
| quality: | standard |
| thickness: | 17 µ |
| thickness in mm: | 0,017 mm |
| uv: | ca. 12 Monate |
| width: | 1,40 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login