| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 1 Palette |
€2,914.36*
|
(€2,449.04) | €145.72 * / |
| to 2 Paletten |
€2,856.76*
|
(€2,400.64) | €142.84 * / |
| to 3 Paletten |
€2,799.17*
|
(€2,352.24) | €139.96 * / |
| from 4 Paletten |
€2,741.57*
|
(€2,303.84) | €137.08 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
SILAWRAP blown agricultural stretch film – 750 mm x 1,800 m, green
SILAWRAP is a premium blown agricultural stretch film, designed to provide long-lasting protection for your silage against all weather conditions, including extreme temperatures.
With an extended roll length of 1,800 metres, this film is ideal for contractors, as it reduces the frequency of roll changes, improving efficiency during wrapping. Additionally, the unpacked format eliminates unnecessary cardboard waste.
Key Features:
- High-quality blown stretch film for maximum durability
- Extended 1,800 m roll length, reducing roll changeovers
- No outer packaging or cardboard core waste
- Reliable UV protection, ensuring silage quality preservation
- Dimensions: 750 mm x 1,800 m
- Green colour for high visibility
- Superior tear and puncture resistance
Packaging Information:
- Sold in pallet quantities only
- 20 rolls per pallet in unpacked format
- 40 rolls per pallet for standard packed format
For bulk orders, please contact us for a customised quotation.
| brand: | Silawrap |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm, imprägnierter Pappkern |
| intended use: | Rundballen und Quaderballen |
| length: | 1800 m |
| manufacturing: | 3-lagige Blasfolie |
| material: | LDPE |
| quality: | normale Stärke Wickelfolie |
| size designation: | Rund- +Quaderballenfolie |
| thickness: | 22 µ |
| thickness in mm: | 0,022 mm |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 750 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login