Silawrap blown agricultural stretch film, 750 mm / 1500 m, black
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Rollen |
€130.32*
|
(€109.51) | €130.32 * / |
| to 7 Rollen |
€127.72*
|
(€107.33) | €127.72 * / |
| to 19 Rollen |
€122.39*
|
(€102.85) | €122.39 * / |
| to 39 Rollen |
€120.24*
|
(€101.04) | €120.24 * / |
| from 40 Rollen |
€106.68*
|
(€98.62) | €106.68 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
SILAWRAP blown wrapping film – 750 mm x 1,500 m, black
SILAWRAP is a premium-quality blown wrapping film, designed to provide long-term protection for your silage against all weather conditions, including extreme temperatures.
Manufactured in Ireland using a high-quality blown film extrusion process, SILAWRAP offers exceptional puncture and tear resistance, making it ideal for wrapping both round and square bales.
Key Features:
- Premium blown stretch film for enhanced durability and performance
- UV protection for at least 12 months, ensuring forage quality preservation
- High puncture and tear resistance, preventing damage during handling and storage
- Black colour, providing high visibility in the landscape and a neat wrap finish with no long ‘tails’
- Also available in green
- Film thickness: 25 µm
- Dimensions: 750 mm x 1,500 m
- Standard 76 mm cardboard core, compatible with all wrapping machines
Universal Compatibility:
SILAWRAP is suitable for use on all major bale wrappers, including:
- Roller wrappers
- High-speed satellite wrappers (single or double arm)
- Standalone wrappers or baler-wrapper combination systems
Compatible with leading brands such as Krone, McHale, John Deere, Göweil, Kuhn, Lely/Welger, Vicon/Kverneland, and more.
For bulk orders, we would be delighted to provide a customised quotation to meet your requirements. Get in touch with us today!
| brand: | Silawrap |
|---|---|
| color: | black |
| core diameter: | 76 mm, imprägnierter Pappkern |
| intended use: | Rundballen und Quaderballen |
| length: | 1500 m |
| manufacturing: | 3-lagige Blasfolie |
| material: | LDPE |
| quality: | normale Stärke Wickelfolie |
| size designation: | Rund- +Quaderballenfolie |
| thickness: | 25 µ |
| thickness in mm: | 0,025 mm |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 750 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login