| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 rolls |
€101.45*
|
(€85.25) | €0.51 * / square meter |
| to 9 rolls |
€93.00*
|
(€78.15) | €0.46 * / square meter |
| to 27 rolls |
€87.36*
|
(€73.41) | €0.44 * / square meter |
| to 54 rolls |
€81.72*
|
(€68.67) | €0.41 * / square meter |
| from 55 rolls |
€70.45*
|
(€59.20) | €0.35 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Sidewall Film, Black Opaque, 4 × 50 m, 150 μm, 75% Recycled Content
Our dm sidewall film is a high-quality, durable film made from recycled material. It is ideally suited for lining and protecting silage bunker walls. The sidewall film not only protects the silo walls from aggressive silage acids, but also prevents air from penetrating the silage, helping to maintain feed quality and reduce losses.
We offer black sidewall film in various widths and in lengths of 50 m and 100 m, suitable for different silo sizes and applications.
Thanks to its composition from recycled material (regenerate), the film is cost-efficient and highly economical, without compromising on performance.
For optimal installation, the sidewall film can be perfectly combined with our sidewall clips, ensuring secure and reliable fixation to silo walls.
- 75 % PCR
- 25 % Virgin material
| color: | black |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Silo Seitenwandfolie |
| length: | 50 m |
| material: | LDPE mit 75 % Rezyklat |
| quality: | gleiche Stärke wie Silofolie |
| recycling : | 75 % PCR |
| thickness: | 150 µ |
| thickness in mm: | 0,150 mm |
| uv: | approx. 3 months |
| width: | 4 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login