| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 cartons |
€87.45*
|
(€73.49) | €87.45 * / 1000 piece |
| to 9 cartons |
€82.04*
|
(€68.94) | €82.04 * / 1000 piece |
| from 10 cartons |
€79.24*
|
(€66.59) | €79.24 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Resealable Dental Bags 180 x 270/220 mm, 50 µm
Our LDPE dental pressure seal bags, 180 x 270 / 220 mm in 50 µm thickness, transparent, food-safe, and made from premium material, are high-quality dental bags with a secure grip seal closure and an integrated document pouch for enclosing delivery notes or other information.
They are primarily used in the dental sector but can also be applied in other fields. Documents can be inserted easily into the attached pouch.
Would you like the bag to be printed with your company logo or advertising message? We would be pleased to receive your inquiry. Simply contact our competent team for further assistance.
| Euro hole: | nein |
|---|---|
| circumference: | 360 mm |
| color: | transparent |
| diameter: | 114,65 mm |
| intended use: | Dentalbeutel |
| length: | 270 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | Standard |
| seal: | Druckverschluss |
| stamp field: | nein |
| thickness: | 50 µ |
| thickness in mm: | 0,050 mm |
| width: | 180,00 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login