| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Bund |
€13.55*
|
(€11.39) | €135.50 * / 1000 piece |
| to 4 Bund |
€12.32*
|
(€10.35) | €123.20 * / 1000 piece |
| to 9 Bund |
€11.77*
|
(€9.89) | €117.70 * / 1000 piece |
| to 19 Bund |
€11.22*
|
(€9.43) | €112.20 * / 1000 piece |
| to 99 Bund |
€10.67*
|
(€8.97) | €106.70 * / 1000 piece |
| from 100 Bund |
€10.13*
|
(€8.51) | €101.30 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Vegetable Bag - Fruit Bag - Mesh Bag
Design: with drawstring
Color: red
Dimension in mm: 340 x 470 mm
Capacity: 5 kg
1 pack = 100 pieces
Intended Use
Our durable mesh bags are ideal for:
- Onions
- Carrots
- Fruit
- Firewood / kindling
Request your suitable labelling material from us directly here!
Custom Labeling Solutions
At dm-folien, we offer customized labeling materials tailored to your company and all common applications in the fruit and vegetable sector.
Present your brand effectively on your products and ensure legally compliant declarations. With our wide range of labeling solutions, you’ll always find the right product for your packaging.
We offer:
- Labeling tape
- Advertising bands
- Stick-on labels
- Plastic flags
- Clipper bands
- Hang tags
Our experts are happy to assist you by phone at 07121-911848 and support you with product selection and design. Or simply use our inquiry form and we will get back to you promptly with an individual offer.
| capacity: | 5 kg |
|---|---|
| color: | red |
| intended use: | Gemüse, Zwiebel, Möhren, Karotten,... |
| length: | 470 mm |
| material: | HDPE |
| seal: | mit Zugband |
| size designation: | 5,0 kg Sack |
| type of packaging: | lose |
| uv: | approx. 3 months |
| width: | 340 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login
