| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Rollen |
€52.69*
|
(€44.28) | €52.69 * / |
| to 4 Rollen |
€50.58*
|
(€42.50) | €50.58 * / |
| to 9 Rollen |
€49.01*
|
(€41.18) | €49.01 * / |
| from 10 Rollen |
€47.42*
|
(€39.85) | €47.42 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Raised Bed Film 1.35 x 25 m, 210 g/m²
Thickness: 200 my
Advantages:
- Color blends naturally into the landscape
- Long-lasting UV resistance
- Very stable and tear-resistant thanks to the 200 µ thickness
- Ideally suited for raised beds and cold frames
- Easy to handle
Other Applications:
Greenhouses, wood covers, caravan and camper covers, tents and awnings, party roofs, pool and swimming pool covers, wind protection. Suitable for all applications where long outdoor durability is required.
Note: The film is supplied folded on a roll.
| color: | dark brown |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Hochbeet |
| length: | 25 m |
| loop eyes: | ohne Ösen |
| material: | LDPE |
| quality: | sehr stabile PE-Folie |
| thickness: | 200 µ |
| thickness in mm: | 0,200 mm |
| uv: | 3 years |
| width: | 1,35 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login