price per Stück
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 9 Stück |
€20.98*
|
(€17.63) | €20.98 * / piece |
| to 29 Stück |
€19.94*
|
(€16.75) | €19.94 * / piece |
| to 49 Stück |
€18.94*
|
(€15.92) | €18.94 * / piece |
| to 99 Stück |
€18.00*
|
(€15.13) | €18.00 * / piece |
| to 299 Stück |
€16.19*
|
(€13.61) | €16.19 * / piece |
| from 300 Stück |
€14.57*
|
(€12.24) | €14.57 * / piece |
Content:
1 piece
Product number: 15740002
GTIN: 4260677654760
Content: 1 piece
currently not available
PREMIUM Big Bags for Wood, 100 x 100 x 160 cm, Mesh + Star Bottom
Firewood Big Bag for transport, storage and drying
Special Features:
- Extremely sturdy monofilament mesh fabric on all four sides
- Star bottom for quick emptying
- 4 Straps at the top (each strap is approx. 25 cm in length)
- Load capacity: 1,000 kg
- Safety factor: SF 5:1
- Material: Combination of PP fabric and PE monofilament net
- UV-resistant
- Each Big Bag weighs approx. 1.80 kg
- Reusable
- Environmentally friendly materials (PP and PE)
- Very affordable
- Outstanding price-performance ratio
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
| bottom: | star bottom |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | open top |
| capacity: | ca. 1.600 Liter |
| coating: | uncoated |
| height: | 160 cm |
| intended use: | Brennholz |
| length: | 100 cm |
| load capacity: | SWL 1.000 kg |
| material: | HDPE |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | ca. 12 Monate |
| width: | 100 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
No reviews found. Share your insights with others.