price per Stück
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 9 Stück |
€16.73*
|
(€14.06) | €16.73 * / piece |
| to 29 Stück |
€15.89*
|
(€13.35) | €15.89 * / piece |
| to 49 Stück |
€15.09*
|
(€12.68) | €15.09 * / piece |
| to 99 Stück |
€14.33*
|
(€12.05) | €14.33 * / piece |
| to 299 Stück |
€12.91*
|
(€10.85) | €12.91 * / piece |
| from 320 Stück |
€11.61*
|
(€9.76) | €11.61 * / piece |
Content:
1 piece
Product number: 15740001
GTIN: 4260677654753
Content: 1 piece
currently not available
PREMIUM Big Bags for Wood, 100 x 100 x 120 cm, Mesh + Star Bottom
Firewood Big Bag for transport, storage and drying
Special Features:
- Extremely sturdy monofilament mesh fabric on all four sides
- Star bottom for quick emptying
- 4 straps at the top (each strap is approx. 25 cm in length)
- Load capacity: 1,000 kg
- Safety factor: SF 5:1
- Material: Combination of PP fabric and PE monofilament net
- UV-resistant
- Each Big Bag weighs approx. 1.70 kg
- Reusable
- Environmentally friendly materials (PP and PE)
- Very affordable
- Outstanding price-performance ratio
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
| bottom: | star bottom |
|---|---|
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | open top |
| capacity: | ca. 1.200 Liter |
| coating: | uncoated |
| height: | 120 cm |
| intended use: | Brennholz |
| length: | 100 cm |
| load capacity: | SWL 1.000 kg |
| material: | PE / PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | ca. 12 Monate |
| width: | 100 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
No reviews found. Share your insights with others.