| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 5 Rollen |
€4.24*
|
(€3.56) | €4.24 * / |
| to 35 Rollen |
€3.25*
|
(€2.73) | €3.25 * / |
| to 143 Rollen |
€2.55*
|
(€2.15) | €2.55 * / |
| to 287 Rollen |
€2.08*
|
(€1.75) | €2.08 * / |
| from 288 Rollen |
€1.90*
|
(€1.60) | €1.90 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
PP packing tape, acrylate, purple
50 mm in width, 66 m in length, 28 my film thickness [total thickness of 48 µ (=0.048 mm), adhesive thickness of 20 µ (=0.020 mm)], acrylate adhesive, low-noise unwinding
With our coloured PP packing tapes, you gain packing tapes with recognition value in addition to the actual purpose of the packing tape (gluing light to medium-weight cardboard packaging). With the help of our coloured packing tapes, you will stand out from your competitors, who may use the standard colours of brown or transparent. The tape colours have no effect on the quality or adhesive strength of the tapes.
If your desired coloured packing tape is not listed here, simply contact us. We can make (almost) any request a reality.
TIP: Do you like it colourful? We offer a matching delivery note envelopes for every colour of packing tapes. This looks extremely elegant, unusual and individual.
| color: | violet |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Verpacken, Kartons verschließen, … |
| length: | 66 m |
| material: | PP |
| print: | unbedruckt |
| quality: | geräuscharm abrollend |
| thickness: | 48 µ |
| thickness in mm: | 0,048 mm |
| width: | 50 mm |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions