| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 cartons |
€183.52*
|
(€154.22) | €183.52 * / 1000 piece |
| to 9 cartons |
€166.96*
|
(€140.30) | €166.96 * / 1000 piece |
| from 10 cartons |
€162.17*
|
(€136.28) | €162.17 * / 1000 piece |
Available in 1 day, delivery time 1-2 weeks
PLA Grip Seal Bags, with PLA Logo Print at the Top, Biodegradable
Our biodegradable PLA grip seal bags reliably protect your goods from dust and external influences. Despite their milky-transparent appearance, the contents remain clearly visible at all times.
Our grip seal bags have the following properties:
- Compostable
- Food-safe
- Transparent-milky color
- TÜV printed logo
Content: 1 box = 1,000 pieces
Please select your desired NUMBER OF CARTONS!
| Euro hole: | nein |
|---|---|
| circumference: | 400 mm |
| color: | transparent cloudy |
| diameter: | 127,39 mm |
| intended use: | Verpackungsbeutel |
| length: | 300 mm |
| material: | PLA |
| quality: | Standard |
| seal: | Druckverschluss |
| stamp field: | nein |
| thickness: | 50 µ |
| thickness in mm: | 0,050 mm |
| width: | 200 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions