| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 cartons |
€261.68*
|
(€219.90) | €261.68 * / 1000 piece |
| to 9 cartons |
€259.18*
|
(€217.80) | €259.18 * / 1000 piece |
| from 10 cartons |
€249.19*
|
(€209.40) | €249.19 * / 1000 piece |
Available in 1 day, delivery time 1-2 weeks
PLA Bags, 50 µm, Biodegradable, Various Sizes
Dimensions: 300 x 400 mm
Our PLA flat bags reliably protect your goods from dust and other external influences. Despite their milky-transparent color, the contents remain clearly visible at all times.
Our PLA flat bags offer the following properties:
- Compostable
- Food-safe
- Milky-transparent color
- With TÜV logo printed on
Content: 1 box = 1,000 pieces
Please select your desired NUMBER OF CARTONS!
| circumference: | 600 mm |
|---|---|
| color: | transparent |
| diameter: | 191,08 mm |
| intended use: | Verpackungsbeutel |
| length: | 400 mm |
| material: | PLA |
| quality: | so stark wie Gefrierbeutel |
| seal: | no seal |
| thickness: | 50 µ |
| thickness in mm: | 0,050 mm |
| width: | 300 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions