| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Rollen |
€5.89*
|
(€4.95) | €5.89 * / |
| to 4 Rollen |
€5.63*
|
(€4.73) | €5.63 * / |
| from 5 Rollen |
€5.24*
|
(€4.40) | €5.24 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
PE repair tape, 50 mm / 5 m, acrylate, transparent
With our clear and transparent professional PE repair tape, you can repair minor damage (such as holes or tears) in your film.
The repair adhesive tape for greenhouse film is generally suitable for all types of PE film - especially for aluminium foil:
• greenhouse films
• grid films
• silage films
• bale wrap film
• PE and PVC fabric tarpaulins
• PE and PVC wooden tarpaulins
• Tent canvas
It can also be used to bond films. We recommend the width of 100 mm for bonding films. It is best to apply it on both sides to achieve even better durability.
If your greenhouse foil is soiled, it is best to clean it with soap and water only. Do not use any chemical products or cleaning agents.
Advantages:
• very high adhesive strength
• 2-3 years UV-resistant
• made of very stable and tear-resistant 125µ PE film
• frost-resistant
• highly transparent
• easy to handle
Dimensions: 50 mm in width / 5 m per roll
| color: | transparent |
|---|---|
| intended use: | Reparatur Gewächshausfolie / Ballen … |
| length: | 5 m |
| material: | PE |
| thickness: | 125 µ |
| thickness in mm: | 0,125 mm |
| uv: | 2-3 Jahre |
| width: | 50 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login