| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 cartons |
€80.13*
|
(€67.33) | €160.26 * / 1000 piece |
| to 9 cartons |
€74.24*
|
(€62.39) | €148.48 * / 1000 piece |
| from 10 cartons |
€73.21*
|
(€61.53) | €146.42 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
PE Drawstring Bags, 300 x 470 + 30 x 0.05 mm
Transparent, food-safe, with PE-LD logo print, premium-quality product, with white drawstring for quick and easy opening and secure closing of the bag.
The bags can be used universally and can be opened and closed repeatedly, allowing fast filling and removal in minimal time. They are ideal for storing and transporting small parts and also provide reliable protection against dust and moisture. Thanks to their transparency, the contents can be identified immediately.
Would you like the bags to be customized with your company logo or promotional message? We look forward to your enquiry. Simply contact our competent team for further assistance.
| circumference: | 600 mm |
|---|---|
| color: | transparent |
| diameter: | 191,02 mm |
| intended use: | Verpackungsbeutel, Wattebeutel |
| length: | 470 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | so stark wie Gefrierbeutel |
| seal: | Kordelzug |
| thickness: | 50 µ |
| thickness in mm: | 0,050 mm |
| width: | 300 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login