| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Rollen |
€98.92*
|
(€83.13) | €98.92 * / |
| to 7 Rollen |
€97.77*
|
(€82.16) | €97.77 * / |
| to 23 Rollen |
€93.88*
|
(€78.89) | €93.88 * / |
| to 47 Rollen |
€91.72*
|
(€77.08) | €91.72 * / |
| from 48 Rollen |
€88.08*
|
(€74.02) | €88.08 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
OCTAfol agricultural stretch film, 500 mm / 1800 m, white
Our OCTAfol wrapping film is a premium-quality, cost-effective solution that provides excellent protection for your forage, while also offering a more affordable alternative to other leading brands on the market.
As with most wrapping films, OCTAfol is a high-quality, 5-layer blown agricultural stretch film known for its exceptional technical properties. Its high durability ensures that your silage is securely packaged and optimally protected, even under extreme weather conditions.
We provide a minimum of 12 months' UV protection, ensuring that your silage remains safeguarded during the summer months.
OCTAfol is available in a 500 mm width, in both green and white, with a roll length of 1800 metres. The reinforced cardboard core, with a standard 76 mm diameter, ensures compatibility with all stretch film wrappers.
If you require larger quantities, we would be happy to provide you with a tailored quote.
| brand: | OCTAfol |
|---|---|
| color: | white |
| core diameter: | 76 mm, imprägnierter Pappkern |
| intended use: | Rundballen und Quaderballen |
| length: | 1800 m |
| manufacturing: | 5-lagige Blasfolie |
| material: | LDPE |
| quality: | normale Stärke Wickelfolie |
| size designation: | Rund- +Quaderballenfolie |
| thickness: | 25 µ |
| thickness in mm: | 0,025 mm |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 500 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login