| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€234.05*
|
(€196.68) | €234.05 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€226.25*
|
(€190.12) | €226.25 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€218.45*
|
(€183.57) | €218.45 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Non Woven Bags, 160 x 250 mm, White, 40 g/m²
White / natural color, very sturdy 40 g/m², welded
1 box = 1,000 pieces
Non-woven bags are a practical alternative to PE bags when the surface of your products needs protection. They are ideal if sensitive or painted surfaces could be scratched during handling, storage or transport.
Key Advantages
- Optimal for products with sensitive surfaces
- Very visually appealing
- Breathable
- Dust- and dirt-resistant
- Made from very sturdy and tear-resistant 40 g/m² non-woven material
- Very lightweight, resulting in low shipping costs
- Made from environmentally friendly polypropylene
Intended Use
- Packaging of products with scratch-sensitive surfaces
- Packaging of high-quality products (visually appealing)
- Suitable for breathable products
- Washing glove (hospitals, nursing homes, etc.)
- Shoe cleaning glove (hotels, etc.)
Custom-Made Non Woven Bags
- Small quantities can also be produced
- Many designs can be realised (Velcro, drawstring, sewn, welded, etc.)
- Various thicknesses / grammages available
- Various colors possible
- Made from environmentally friendly polypropylene
- Customised production available (usually free of charge)
| circumference: | 320 mm |
|---|---|
| diameter: | 101,91 mm |
| intended use: | Schutz empfindlicher Oberflächen |
| length: | 250 mm |
| material: | PP-Spinnvlies |
| seal: | no seal |
| thickness: | 40 g/m² |
| width: | 160 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions