| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€43.29*
|
(€36.38) | €43.29 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€39.87*
|
(€33.50) | €39.87 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€33.02*
|
(€27.75) | €33.02 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
LDPE Bags, 250 x 350 mm, 30 µm
Transparent, food-safe, with LDPE logo print, premium quality
1 box = 1,000 pieces
Strength of PE Bags
30 µm, also referred to as 30 microns, represents a medium yet highly tear-resistant film thickness. This thickness is comparable to standard household freezer bags. If you need further guidance, please contact us for more information about our PE bags. In our properties table (below), you will also find helpful tips for selecting the appropriate film thickness for your specific application.
Couldn't Find the Right PE Bag Size?
There are many standard PE bag sizes available. However, you may be searching for a size that is not readily available. No problem. We can manufacture virtually any PE bag size for you within a short lead time, even in small quantities (from 250–1,000 pieces, depending on dimensions).
Would You Like Custom Printing on Your PE Bags?
That is no problem either. Please get in touch with us.
| circumference: | 500 mm |
|---|---|
| color: | transparent |
| diameter: | 159,24 mm |
| intended use: | Verpackungsbeutel |
| length: | 350 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | halb so stark wie Gefrierbeutel |
| rip strength: | ca. 3,0 kg |
| seal: | no seal |
| thickness: | 30 µ |
| thickness in mm: | 0,030 mm |
| width: | 250 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions