| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 47 Rollen |
€15.95*
|
(€13.40) | €15.95 * / |
| to 95 Rollen |
€11.90*
|
(€10.00) | €11.90 * / |
| to 191 Rollen |
€9.46*
|
(€7.95) | €9.46 * / |
| to 479 Rollen |
€7.91*
|
(€6.65) | €7.91 * / |
| from 480 Rollen |
€5.65*
|
(€4.75) | €5.65 * / |
Available in 1 day, delivery time 1-3 days
Hand stretch film, 250 mm x 1.75 kg, 23 µm, transparent
Our high-quality 23 µm hand stretch film provides reliable transport protection for pallets and various goods. Made from premium raw materials, it is one of the best-selling stretch films on the market today.
This film is adhesive on the inside and non-stick on the outside, ensuring a secure hold while preventing unwanted cling during handling.
Custom stretch film solutions:
Stretch film is available in a variety of types and specifications. While we offer a selection in our shop, we can provide custom solutions upon request.
We supply:
- Hand & machine stretch film (including paper-based options)
- Perforated, pre-stretched & high-performance (power) stretch film
- One-sided adhesive & coloured films
- Special widths & bulk orders
Can’t find what you need? Contact us for tailored solutions and bulk pricing!
| color: | transparent |
|---|---|
| core diameter: | 50 mm |
| intended use: | Transportschutz Paletten |
| length: | 300 m |
| material: | LDPE |
| size designation: | Handstretchfolie |
| thickness: | 23 µ |
| thickness in mm: | 0,023 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 250 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login