price per carton
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€124.30*
|
(€104.46) | €1,553.75 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€111.87*
|
(€94.01) | €1,398.38 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€93.23*
|
(€78.34) | €1,165.38 * / 1000 piece |
Content:
80 piece
Product number: 18120250
GTIN: 4260677656450
Content: 80 piece
Available, delivery time: 1-3 days
Gusseted Bags, 700 + 550 x 1500 mm, 60 µm
- Transparent, virgin material, with slip agent
- Food-safe
- Design: bottom seal
- Top quality
- 1 box = 80 pieces
Advantages of Gusseted Bags at a Glance
- Gusseted bags are ideal as inliners for grid box pallets
- Gusseted bags fit grid box pallets perfectly
- Gusseted bags are long enough to fold over the pallet edge
- Gusseted bags are available immediately from stock
Do you need a different film thickness, size, or color? It’s simple – just contact us.
| capacity: | ca. 540 Liter |
|---|---|
| circumference: | 2500 mm |
| color: | transparent |
| diameter: | 796,18 mm |
| intended use: | Verpackung/Entsorgung |
| length: | 1500 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | stark |
| rip strength: | ca. 40,0 kg |
| thickness: | 60 µ |
| thickness in mm: | 0,060 mm |
| thickness type: | Typ 100 |
| uv: | approx. 3 months |
| variation: | Seitenfaltensäcke |
| width: | 700+550 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
No reviews found. Share your insights with others.