| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€179.51*
|
(€150.85) | €427.40 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€161.56*
|
(€135.77) | €384.67 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€134.63*
|
(€113.14) | €320.55 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Gusseted Bags, 615 + 415 x 760 mm, Type 50
Transparent, food-safe, with LDPE logo print, top-quality product, made from virgin material, with slip agent
Dimensions: 615 + 415 x 760 mm, T50 (35µm)
UV resistance: approx. 3 months
Quality: Standard
Application: Inliner for KLT/carton
Design: Bottom seal
1 carton = 420 pieces
Suitable for KLT (Small Load Carrier):
Nominal dimensions: 600 x 400 mm
External dimensions: 594 x 396 x 147.5 mm and 594 x 396 x 280 mm
Internal dimensions: 544 x 364 x 109.5 mm and 544 x 364 x 242 mm
Suitable for fruit and vegetable boxes:
Dimensions up to 600 x 400 mm
Suitable for cartons:
Dimensions up to 600 x 400 mm
| capacity: | ca. 140 Liter |
|---|---|
| circumference: | 2060 mm |
| color: | transparent |
| diameter: | 656,05 mm |
| intended use: | Inliner für KLT/Karton |
| length: | 760 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | standard |
| rip strength: | ca. 18,0 kg |
| thickness: | 35 µ |
| thickness in mm: | 0,035 mm |
| thickness type: | Typ 50 |
| uv: | approx. 3 months |
| variation: | Seitenfaltensäcke |
| width: | 615+415 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login