price per carton
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€116.02*
|
(€97.49) | €1,933.67 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€104.42*
|
(€87.75) | €1,740.33 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€87.01*
|
(€73.12) | €1,450.17 * / 1000 piece |
Content:
60 piece
Product number: 18120500
GTIN: 4260677656443
Content: 60 piece
Available, delivery time: 1-3 days
Gusseted Bags, 600 + 400 x 2000 mm, 70 µm
- Transparent, virgin material, with slip agent
- Food-safe
- Design: bottom seal
- Top quality
- 1 box = 60 pieces
Advantages of Gusseted Bags at a Glance
- Gusseted bags are ideal as inliners for grid box pallets
- Gusseted bags fit grid box pallets perfectly
- Gusseted bags are long enough to fold over the pallet edge
- Gusseted bags are available immediately from stock
Do you need a different film thickness, size, or color? It’s simple – just contact us.
| capacity: | ca. 530 Liter |
|---|---|
| circumference: | 2000 mm |
| color: | transparent |
| diameter: | 636,94 mm |
| intended use: | Verpackung/Entsorgung |
| length: | 2000 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | stark |
| rip strength: | ca. 40,0 kg |
| thickness: | 70 µ |
| thickness in mm: | 0,070 mm |
| thickness type: | Typ 100 |
| uv: | approx. 3 months |
| variation: | Seitenfaltensäcke |
| width: | 600+400 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
No reviews found. Share your insights with others.