price per carton
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€131.63*
|
(€110.62) | €1,096.92 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€118.47*
|
(€99.55) | €987.25 * / 1000 piece |
| from 5 cartons |
€98.72*
|
(€82.96) | €822.67 * / 1000 piece |
Content:
120 piece
Product number: 12350500
GTIN: 4260677650755
Content: 120 piece
Available, delivery time: 1-3 days
Gusseted Bags, 500 + 300 x 1300 mm, 70 µm
- Transparent
- Food-safe
- Top quality
- 1 box = 120 pieces
Advantages of Gusseted Bags at a Glance
- Gusseted bags are ideal as inliners for grid box pallets
- Gusseted bags fit grid box pallets perfectly
- Gusseted bags are long enough to fold over the pallet edge
- Gusseted bags are available immediately from stock
Do you need a different film thickness, size, or color? It’s simple – just contact us.
| capacity: | ca. 210 Liter |
|---|---|
| circumference: | 1600 mm |
| color: | transparent |
| diameter: | 509,55 mm |
| intended use: | Verpackung/Entsorgung |
| length: | 1300 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | stark |
| rip strength: | ca. 30,0 kg |
| thickness: | 70 µ |
| thickness in mm: | 0,070 mm |
| thickness type: | Typ 100 |
| uv: | approx. 3 months |
| variation: | Seitenfaltensäcke |
| width: | 500+300 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
No reviews found. Share your insights with others.