| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 cartons |
€17.11*
|
(€14.38) | €17.11 * / 1000 piece |
| to 9 cartons |
€15.09*
|
(€12.68) | €15.09 * / 1000 piece |
| from 10 cartons |
€13.51*
|
(€11.35) | €13.51 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Grip Seal Bags, 70 x 100 mm, 50 µm
Practical resealable grip seal bags made from 50% post-industrial recycled (PIR) material in durable 50 µm thickness.
These sustainable bags are ideal for securely storing small loose parts such as screws, as well as food items like nuts or gummy bears. They are also suitable for textiles, printed materials, or lightweight shipping applications.
Features:
- Resealable
- Sustainable
- Transparent / clear LDPE
- Green stripe at the top
- With recycling symbol
| Euro hole: | nein |
|---|---|
| color: | transparent |
| intended use: | Verpackungsbeutel |
| length: | 100 mm |
| quality: | Standard |
| seal: | Druckverschluss |
| stamp field: | nein |
| thickness: | 50 µ |
| thickness in mm: | 0,050 mm |
| width: | 70 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions