| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Stück |
€184.25*
|
(€154.84) | €2.56 * / square meter |
| to 4 Stück |
€169.48*
|
(€142.42) | €2.35 * / square meter |
| from 5 Stück |
€162.58*
|
(€136.62) | €2.26 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Grid Tarpaulin "SUPER200"
Very robust construction
White grid threads
UV resistance for up to 2 years
Eyelet strips all around and lengthwise + fastening points every 10 cm
Pre-punched fastening points Ø 15 mm.
EXPERT TIP: Eyelet strips have a higher tear resistance than metal eyelets!
Grid Tarpaulin Description
This UV-stabilized and translucent tarpaulin is ideal for long-term protection against wind and adverse weather conditions. It is perfectly suited for covering materials in outdoor areas. Thanks to the reinforced eyelet strips with pre-punched fastening points all around, the tarpaulin provides excellent tear resistance and secure fastening. It is also quick and easy to install.
Product Details:
Carrier fabric raw material: PP
Coating raw material: LDPE
Fabric weight: 220 gr/m²
Tarpaulin weight: approx. 235 - 250 gr/m²
Dimension: fixed size +/- 2%
Fastening points Ø 15 mm: every 10 cm
Tear resistance: warp - 580 N/5 cm, weft - 440 N/5 cm
Tear strength of eyelet tape: 580 N
Temperature resistance: -40 / +80 °C
UV: 200 Kly
| color: | transparent, white mesh |
|---|---|
| intended use: | durchsichtig, uv-beständig, für langfristige Abdeckungen außen |
| length: | 12 m |
| material: | HDPE/PP |
| quality: | höchste Qualität |
| thickness: | 220 g/m² |
| uv: | 2 Jahre |
| width: | 6 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions