| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Stück |
€31.53*
|
(€26.50) | €2.63 * / square meter |
| to 4 Stück |
€29.07*
|
(€24.43) | €2.42 * / square meter |
| from 5 Stück |
€27.92*
|
(€23.46) | €2.33 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Grid tarpaulin "SUPER200"
Very sturdy design
White grid threads
UV-RESISTANCE for 2 years
Eyelet straps all around and lengthwise + every 10 cm
Pre-punched fastening points Ø 15 mm.
EXPERT TIP: Eyelet straps have a higher tear resistance than metal eyelets!
Grid tarpaulin description
This UV-stabilised and translucent tarpaulin is particularly suitable for long-term protection against wind and bad weather. It is ideal for covering materials in outdoor areas. Thanks to the eyelet straps with pre-punched fastening points all around, this tarpaulin has a high tear resistance. This tarpaulin is also easy to attach.
Product details
Raw material of carrier fabric: PP
Raw material of the coating: LDPE
Fabric weight: 220 gr/m²
Tarpaulin weight: approx. 235 - 250 gr/m²
Dimension: fixed size +/- 2%
Fastening points Ø 15 mm: 10 cm
Tear resistance: warp - 580 N/5 cm, weft - 440 N/5 cm
Tear strength of eyelet tape: 580 N
Temperature resistance: -40 / +80 °C
UV: 200 Kly
| brand: | AGRI plus |
|---|---|
| color: | transparent, white mesh |
| intended use: | durchsichtig, uv-beständig, für langfristige Abdeckungen außen |
| length: | 4 m |
| material: | HDPE/PP |
| quality: | höchste Qualität |
| thickness: | 220 g/m² |
| uv: | 2 Jahre |
| width: | 3 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions