| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 Stück |
€32.84*
|
(€27.60) | €2.19 * / square meter |
| to 4 Stück |
€31.20*
|
(€26.22) | €2.08 * / square meter |
| from 5 Stück |
€29.56*
|
(€24.84) | €1.97 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
AGRIplus Grid Film with Reinforced Side Edges, 3 x 5 m, 250 g, UV3
This heavy-duty grid film is perfect for outdoor use. The strong base fabric combined with maximum UV stabilization ensures a long service life. The film is UV-resistant for approx. 3 years (depending on sunlight intensity and exposure duration).
The grid film is perfectly suited for permanent outdoor applications. It can be used for greenhouses, tomato houses, cold frames, canopies, wind protection, and many other agricultural purposes.
Features:
- Strong HDPE fabric
- High stability
- Frost-resistant & waterproof
- Light-permeable
- Easy installation thanks to 5 cm wide reinforced nailing edge
Product Details:
- Carrier fabric: PP raw material
- Coating: LDPE
- Weight incl. nail edge: 255 - 265 gr/m²
- Dimensions: Fixed size
- Tear strength: 700 N/5cm
- Elongation at break: 100 N
- Temperature resistance: -40 / +80 °C
- UV resistance: 300 Kly
| brand: | AGRI plus |
|---|---|
| color: | green |
| intended use: | Garten Gitterfolie, langfristige Abdeckung Außenbereich |
| length: | 5 m |
| material: | HDPE/PP |
| quality: | Gartengitterfolie |
| thickness: | 250 g/m² |
| uv: | 3 years |
| width: | 3 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions