| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 rolls |
€142.80*
|
(€120.00) | €0.22 * / square meter |
| to 4 rolls |
€135.64*
|
(€113.98) | €0.21 * / square meter |
| from 5 rolls |
€124.97*
|
(€105.02) | €0.20 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Garden Fleece 23 g/m² 6,4 x 100m with Reinforced Edges
23 grams for vegetables, lettuce, early potatoes, ...
Our fleeces are pure professional products
Various dimensions of one roll
Applications: cold frames, for earlier harvesting, frost protection. In spring and autumn, decoration, ...
Durability: Our dm fleeces are suitable for outdoor use for approx. 2–3 seasons
Thickness/Stability: 23 grams / sqm = professional product
Advantages:
- very high light permeability
- very high water permeability
- extremely light, yet
- very stable
- very good frost protection and heat retention
- almost any desired size available
- many + large widths available
- lengths up to 250 m and more possible
- very affordable due to professional bulk rolls
| color: | white |
|---|---|
| intended use: | Gemüse, Frühkartoffeln, Erdbeeren, Zierpflanzenanzucht |
| length: | 100 m |
| material: | PP |
| quality: | Standard |
| thickness: | 23 g/m² |
| uv: | mind. 12 Monate |
| width: | 6,4 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login