price per Rolle
| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Rollen |
€37.77*
|
(€31.74) | €0.30 * / square meter |
| to 11 Rollen |
€33.63*
|
(€28.26) | €0.27 * / square meter |
| from 12 Rollen |
€30.27*
|
(€25.44) | €0.24 * / square meter |
Content:
125 square meter
Product number: 07505100
Content: 125 square meter
Available, delivery time: 1-3 days
Foam Film, 0.5 x 250 m, 1 mm
Product Advantages:
- Excellent protection against impacts and scratches
- High flexibility and elasticity
- Versatile use, e.g. as filling material, pallet interlayers, or wrapping material
- Supplied in practical small rolls (roll diameter: approx. 60 cm)
- Fully recyclable
- Food-safe certified
- REACH-compliant
- CFC-free
Expert tip: We can convert this foam film into cut-to-size sheets or custom-made bags using our in-house converting machines. Contact us for a customized solution.
| core diameter: | 76 mm |
|---|---|
| intended use: | Transportschutz empfindlicher Güter |
| length: | 250 m |
| material: | PE-Schaum |
| quality: | dünn |
| thickness in mm: | 1,00 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 0,50 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
Login
No reviews found. Share your insights with others.