| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 11 Rollen |
€1.90*
|
(€1.60) | €1.90 * / |
| to 35 Rollen |
€1.77*
|
(€1.49) | €1.77 * / |
| to 71 Rollen |
€1.17*
|
(€0.98) | €1.17 * / |
| from 72 Rollen |
€1.03*
|
(€0.87) | €1.03 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Fine crepe tape, 25 mm / 50 m, 60°C
Width: 25 mm
Length: 50 m
Colour: chamois
A universally applicable, flat creped masking tape, packaging tape and assembly tape, equipped with a hot-melt adhesive.
This crepe tape is not heat-resistant (up to +60°C for short periods) and is therefore not suitable for use in firing and drying areas. Highest quality.
The minimum order quantity is 6 rolls.
| color: | chamois |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Malerarbeiten |
| length: | 50 m |
| material: | Papier |
| quality: | beständig +60°C |
| thickness: | 105 µ |
| thickness in mm: | 0,105 mm |
| width: | 25 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login