| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 rolls |
€137.00*
|
(€115.13) | €0.23 * / square meter |
| to 9 rolls |
€122.57*
|
(€103.00) | €0.20 * / square meter |
| to 16 rolls |
€115.38*
|
(€96.95) | €0.19 * / square meter |
| from 17 rolls |
€108.16*
|
(€90.89) | €0.18 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Construction Film / Concrete Curing Film 6 x 100 m, T60, Translucent, 100% Recycled Material
Width: 6 m (folded to approx. 1.50 m)
Length: 100 m
Strength: Type 60 (45 µ)
1 roll = 600 sqm
Our concrete curing film is made from selected, high-quality, and environmentally friendly recycled material. It is specially designed for use in concrete work. Our construction film prevents the concrete from drying out and cooling too quickly. This helps prevent cracks from forming during the hardening process of concrete components. Thanks to the use of high-quality recycled materials, our concrete curing cover remains highly transparent. This allows the condition of the concrete to be inspected at any time.
Advantages of Construction Film from dm-folien:
- Our wall protection film is translucent (not opaque or colored)
- Wall protection film is environmentally friendly thanks to the use of recycled material
- Our wall protection film is very inexpensive and economical
- Our wall protection film is available promptly from stock in large quantities
If you require larger quantities of wall protection film or other dimensions, please contact us. We will be happy to provide you with a customized quote.
- 100 % PCR
| color: | translucent |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | Schutz vor zu schnellem Austrocknen von Beton, Abdeckfolie, Bau, Staubwände, etc... |
| length: | 100 m |
| material: | LDPE mit 100 % Rezyklat |
| recycling : | 100 % PCR |
| thickness: | 40 µ |
| thickness in mm: | 0,040 mm |
| thickness type: | Typ 60 |
| width: | 6 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions