| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 rolls |
€238.20*
|
(€200.17) | €0.79 * / square meter |
| to 9 rolls |
€213.12*
|
(€179.09) | €0.71 * / square meter |
| to 12 rolls |
€200.59*
|
(€168.56) | €0.67 * / square meter |
| to 26 rolls |
€188.05*
|
(€158.03) | €0.63 * / square meter |
| from 27 rolls |
€156.71*
|
(€131.69) | €0.52 * / square meter |
currently not available
Construction Film 6 x 50 m, T200, Translucent, 100% Recycled Material
Our construction film is made from selected, high-quality and environmentally friendly recycled material. It is ideal for short-term coverings in outdoor areas and provides reliable protection against dirt and moisture. The film is translucent, meaning it is light-permeable and allows a certain level of transparency. All construction films are kept in stock to ensure prompt and fast delivery. This construction film is a durable, high-quality product suitable for professional use.
Advantages of Construction Film from dm-folien:
- Our wall protection film is translucent (not opaque or colored)
- Wall protection film is environmentally friendly due to the use of recycled material
- Our wall protection film is very cost-effective and economical
- Our construction film is available promptly from stock in large quantities
If you require larger quantities of wall protection film or other dimensions, please contact us. We will be happy to provide you with a customized quote.
- 100 % PCR
| color: | translucent |
|---|---|
| core diameter: | 76 mm |
| intended use: | kurzfristige Abdeckungen im Außenbereich, Bau, Staubwände, etc… |
| length: | 50 m |
| material: | LDPE mit 100 % Rezyklat |
| recycling : | 100 % PCR |
| thickness: | 170 µ |
| thickness in mm: | 0,170 mm |
| thickness type: | Typ 200 |
| uv: | approx. 3 months |
| width: | 6 m |
WARNING! Do not wrap around the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions