| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 9 Stück |
€8.04*
|
(€6.75) | €1.34 * / square meter |
| to 19 Stück |
€7.20*
|
(€6.05) | €1.20 * / square meter |
| from 20 Stück |
€6.65*
|
(€5.59) | €1.11 * / square meter |
Available, delivery time: 1-3 days
Construction fence tarpaulin, green, 1.76 x 3.41 m, 150 g/m²
Our dm construction fence tarpaulin has been specially developed for attachment to mobile construction sites and for providing visual protection at events, etc. This construction fence tarpaulin can be attached very easily and quickly thanks to the aluminium eyelets. It is also perfectly suitable for standard construction fence elements. The construction fence tarpaulin has an hemmed PP cord, aluminium eyelets every 50 cm and a fabric weight of 150 g/m².
Product details:
Raw material of carrier fabric: HDPE
Coating: LDPE
Fabric weight: 150 g/m²
Temperature resistance: −40/+80 °C
Size: Fixed size, +/-2%
Aluminium eyelets: Ø 12 mm: every 50 cm
Tear strength: 515 N/5 cm
Carton contents: 20 pieces/carton
| color: | green |
|---|---|
| intended use: | Sichtschutz für Bauzäune |
| length: | 3,41 m |
| material: | HDPE/LDPE |
| quality: | doppelt stabil wie herkömmliche Baumarktplanen |
| size designation: | passt exakt auf Bauzaun |
| thickness: | 150 g/m² |
| width: | 1,76 m |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login