| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 119 rolls |
€2.56*
|
(€2.15) | €2.56 * / |
| to 199 rolls |
€2.38*
|
(€2.00) | €2.38 * / |
| from 200 rolls |
€2.08*
|
(€1.75) | €2.08 * / |
Available, delivery time: 1-3 days
Bundle stretch film, 100 mm x 23 µm, white, 140 mm core
Our mini stretch film, or bundle stretch film, is designed for quick and efficient bundling of products. This mini stretch film saves significant time and, unlike adhesive tape, leaves no residue on your items. Additionally, it is easier and quicker to remove compared to tape, providing a hassle-free experience for the end customer.
When paired with our practical mini stretch film dispenser, you can work both cost-effectively and efficiently. By pre-stretching the film, you can also provide optimal protection for your products.
Advantages of mini stretch film / bundle stretch film:
- Made from high-quality LDPE for durability
- Highly stretchable, ensuring excellent resilience
- No residue left on surfaces
- Inexpensive and economical for cost savings
Technical Specifications:
- Width: 100mm
- Thickness: 23µm (0.023mm)
- Length: 150m per roll
- Super tear-resistant
- Packaging: 40 rolls per box
Custom stretch film solutions:
Stretch film is available in a variety of types and specifications. While we offer a selection in our shop, we can provide custom solutions upon request.
We supply:
- Hand & machine stretch film (including paper-based options)
- Perforated, pre-stretched & high-performance (power) stretch film
- One-sided adhesive & coloured films
- Special widths & bulk orders
Can’t find what you need? Contact us for tailored solutions and bulk pricing!
| color: | white |
|---|---|
| core diameter: | 38 mm |
| intended use: | bündeln von Hand, Kleinteile, Langgut … |
| length: | 150,00 m |
| material: | LDPE |
| quality: | Hochwertige Stretchfolie |
| size designation: | Mini- + Bündelstretchfolie |
| thickness: | 23 µ |
| thickness in mm: | 0,023 mm |
| uv: | < 3 month |
| width: | 100,00 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login