| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€181.01*
|
(€152.11) | €181.01 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€170.05*
|
(€142.90) | €170.05 * / 1000 piece |
| to 7 cartons |
€164.56*
|
(€138.29) | €164.56 * / 1000 piece |
| from 8 cartons |
€159.06*
|
(€133.67) | €159.06 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Bubble Wrap Bags, 140 x 240 mm, with Self-Adhesive Closure
Our bubble wrap bags are the ideal packaging solution for light and fragile goods. They reliably protect your products from scratches, impacts, and minor transport damage.
Our bubble wrap bags with self-adhesive closure feature a 50 mm flap equipped with a strong adhesive strip. This enables quick, secure, and easy sealing.
If you require bubble wrap bags that are not part of our standard range, simply send us an enquiry or contact us by phone. We will be happy to prepare a customized offer for you. Do not hesitate to reach out, even for small quantities!
| circumference: | 280 mm |
|---|---|
| color: | transparent |
| diameter: | 89,17 mm |
| intended use: | Schutz zerbrechlicher Waren |
| length: | 240 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | Extra stark |
| seal: | Klebeverschluss |
| size designation: | ca. DIN Kompaktbrief |
| thickness: | 80 µ |
| thickness in mm: | 0,080 mm |
| width: | 140 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login