| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 2 cartons |
€156.68*
|
(€131.66) | €156.68 * / 1000 piece |
| to 4 cartons |
€151.28*
|
(€127.13) | €151.28 * / 1000 piece |
| to 7 cartons |
€148.04*
|
(€124.40) | €148.04 * / 1000 piece |
| from 8 cartons |
€145.87*
|
(€122.58) | €145.87 * / 1000 piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Bubble Wrap Bags, 150 x 300 mm
Transparent, with 10 mm bubbles, made from very sturdy, 3-layer bubble wrap film
1 box = 1,000 pieces
Why Should You Choose Bubble Wrap Bags?
Our bags made from bubble wrap film are the ideal packaging solution for lightweight, fragile goods. They reliably protect your products from scratches and impacts during storage and transport. In addition, bubble wrap bags offer a cost-effective protective packaging option.
Can’t You Find the Right Size?
If you require bubble bags that are not part of our standard range, simply send us an enquiry or contact us by phone. We will be happy to prepare a customized offer for you. Do not hesitate to reach out, even for small quantities!
Bags and Other Products Made of Bubble Wrap Film
Whether you need a very small bag or a large-format sack made of bubble wrap film, cube-shaped hoods, bags or sacks with flap, with adhesive closure, made from antistatic bubble wrap film, PET-laminated or aluminum-laminated film, with 10 mm or 30 mm bubbles and much more.
No matter what your requirements are regarding bubble wrap bags – we are here to help
In almost all cases, the answer will be: “Yes, that’s possible.” We are ready for your enquiries and new challenges.
| circumference: | 300 mm |
|---|---|
| color: | transparent |
| diameter: | 95,54 mm |
| filling weight: | 3,25 kg |
| intended use: | Schutz zerbrechlicher Waren |
| length: | 300 mm |
| material: | LDPE |
| quality: | Standard |
| seal: | no seal |
| thickness: | 60 µ |
| thickness in mm: | 0,060 mm |
| width: | 150 mm |
This product fulfils the requirements of the General Product Safety Directive (Regulation (EU) 2023/988 - GPSR) and does not require any additional safety instructions.
Login