| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€7.70*
|
(€6.47) | €7.70 * / piece |
| to 14 Stück |
€7.30*
|
(€6.14) | €7.30 * / piece |
| to 29 Stück |
€6.94*
|
(€5.83) | €6.94 * / piece |
| to 149 Stück |
€6.60*
|
(€5.54) | €6.60 * / piece |
| to 449 Stück |
€5.94*
|
(€4.99) | €5.94 * / piece |
| from 450 Stück |
€5.34*
|
(€4.49) | €5.34 * / piece |
currently not available
Big Bag for Mineral Wool 90 x 90 x 120 cm
Coated PP fabric
Four lifting loops (one in each corner)
Apron for tying
Closed bottom
Imprint on one side: "Mineral fibre waste - contents may release carcinogenic fibre dust"
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 150 pieces
450 pieces/pallet
Safety instruction:
The Big Bags are made from PP (polypropylene) and are UV-resistant to a limited extent. Prolonged outdoor use can affect their technical properties, such as load-bearing capacity. Therefore, avoid extended exposure to UV radiation. Please ensure compliance with health and safety guidelines, as the load capacity of the Big Bags may be reduced due to weather effects!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | apron |
| capacity: | ca. 970 Liter |
| coating: | coated |
| height: | 120 cm |
| intended use: | Mineralfaserabfälle |
| length: | 90 cm |
| load capacity: | SWL 500 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | Einweg |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 90 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login