| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€6.95*
|
(€5.84) | €6.95 * / piece |
| to 19 Stück |
€6.61*
|
(€5.56) | €6.61 * / piece |
| to 39 Stück |
€6.27*
|
(€5.27) | €6.27 * / piece |
| to 99 Stück |
€5.96*
|
(€5.01) | €5.96 * / piece |
| to 399 Stück |
€5.37*
|
(€4.51) | €5.37 * / piece |
| from 400 Stück |
€4.83*
|
(€4.06) | €4.83 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag for Stones 90 x 90 x 90 cm
SWL 1,500 kg
SF 5:1
PP uncoated
4 lifting loops
Closed bottom
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 100 pieces
400 pieces/pallet
Safety instructions:
Big Bags are made of PP (polypropylene). They are UV-resistant to a limited extent. The technical values, such as the load-bearing capacity, are affected by prolonged outdoor use. Therefore, avoid prolonged storage in UV radiation. Please note, with regard to occupational health and safety guidelines, that the load capacity of the Big Bags may be reduced by weather conditions!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | open top |
| capacity: | ca. 730 Liter |
| coating: | uncoated |
| color: | white |
| height: | 90 cm |
| intended use: | Steine, Schwerlast |
| length: | 90 cm |
| load capacity: | SWL 1.500 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 90 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions