| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€5.92*
|
(€4.97) | €5.92 * / piece |
| to 24 Stück |
€5.62*
|
(€4.72) | €5.62 * / piece |
| to 49 Stück |
€5.34*
|
(€4.49) | €5.34 * / piece |
| to 99 Stück |
€5.07*
|
(€4.26) | €5.07 * / piece |
| to 499 Stück |
€4.57*
|
(€3.84) | €4.57 * / piece |
| from 500 Stück |
€4.11*
|
(€3.45) | €4.11 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag for Stones, 90 x 90 x 90 cm, 2 bottom loops
SWL 1,000 kg
SF 5:1
PP uncoated
4 lifting loops
Closed bottom
2 botton loops (no load capacity)
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 120 pieces
360 pieces/pallet
Safety instructions:
Big Bags are made of PP (polypropylene). They are UV-resistant to a limited extent. The technical values, such as the load-bearing capacity, are affected by prolonged outdoor use. Therefore, avoid prolonged storage in UV radiation. Please note, with regard to occupational health and safety guidelines, that the load capacity of the Big Bags may be reduced by weather conditions!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops, 2 bottom loops |
| opening: | open top |
| capacity: | ca. 730 Liter |
| coating: | uncoated |
| height: | 90 cm |
| intended use: | Steine, Schwerlast |
| length: | 90 cm |
| load capacity: | SWL 1.000 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 90 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login