| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€10.43*
|
(€8.77) | €10.43 * / piece |
| to 14 Stück |
€9.92*
|
(€8.34) | €9.92 * / piece |
| to 29 Stück |
€9.42*
|
(€7.92) | €9.42 * / piece |
| to 69 Stück |
€8.95*
|
(€7.52) | €8.95 * / piece |
| to 279 Stück |
€8.05*
|
(€6.77) | €8.05 * / piece |
| from 280 Stück |
€7.25*
|
(€6.09) | €7.25 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag 90 x 90 x 115 cm, Uncoated, with Apron and Discharge Spout
SWL 1,500 kg
SF 5:1
Uncoated
4 lifting loops
Apron for tying
Discharge spout: diameter of 35 cm, length of 50 cm
Loop and seam colors may differ from the illustrations!
Bales of 70 pieces
280 pieces/pallet
Safety instructions:
Big Bags are made of PP (polypropylene). They are UV-resistant to a limited extent. The technical values, such as the load-bearing capacity, are affected by prolonged outdoor use. Therefore, avoid prolonged storage in UV radiation. Please note, with regard to occupational health and safety guidelines, that the load capacity of the Big Bags may be reduced by weather conditions!
| bottom: | discharge spout |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | apron |
| capacity: | ca. 930 Liter |
| coating: | uncoated |
| color: | nature/white |
| height: | 115 cm |
| intended use: | Saatgut, Kies, körniges Material |
| length: | 90 cm |
| load capacity: | SWL 1.500 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 90 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions