| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| from 1 Stück |
€3.20* -35%
€4.92*
|
(€2.69) | €3.20 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag, 70 x 70 x 75 cm, Standard, Uncoated, Clearance Stock
Safe Working Load (SWL): 1,000 kg
Safety Factor (SF): 5:1
Uncoated polypropylene
4 lifting loops
Closed bottom
Supplied with a customer label from remaining stock
Loop and stitching colors may vary from the product images
500 pcs per pallet
Safety Information
These Big Bags are made from PP (polypropylene) and offer limited UV resistance. Prolonged outdoor exposure can reduce key technical properties such as load capacity. To ensure safe use, avoid long-term storage in direct sunlight.
Please note that weathering and UV exposure can reduce the bag’s lifting strength, in accordance with workplace safety guidelines.
| coating: | uncoated |
|---|---|
| height: | 75 cm |
| intended use: | Allrounder |
| length: | 70 cm |
| load capacity: | SWL 1.000 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 70 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login