| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| from 1 Stück |
€3.20* -35%
€4.92*
|
(€2.69) | €3.20 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag, 60 x 60 x 80 cm, Filling Spout + Discharge Spout, Clearance Stock
Safe Working Load (SWL): 1,000 kg
Safety Factor (SF): 5:1
Uncoated polypropylene
PP fabric weight: 140 g/m²
4 lifting loops, 25 cm each
Filling spout: Ø 35 cm, length 50 cm
Discharge spout: Ø 35 cm, length 50 cm
Supplied with a customer label from remaining stock
Loop and stitching colors may vary from the product images
550 pcs per pallet
Safety Information
These Big Bags are made from PP (polypropylene) and offer limited UV resistance. Prolonged outdoor exposure can reduce key technical properties such as load capacity. To ensure safe use, avoid long-term storage in direct sunlight.
Please note that weathering and UV exposure can reduce the bag’s lifting strength, in accordance with workplace safety guidelines.
| coating: | uncoated |
|---|---|
| color: | nature/white |
| height: | 80 cm |
| intended use: | Saatgut, Kies, körniges Material |
| length: | 60 cm |
| load capacity: | SWL 1.000 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 60 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions