| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 9 Stück |
€3.17*
|
(€2.66) | €3.17 * / piece |
| to 59 Stück |
€3.01*
|
(€2.53) | €3.01 * / piece |
| to 119 Stück |
€2.85*
|
(€2.40) | €2.85 * / piece |
| to 249 Stück |
€2.71*
|
(€2.28) | €2.71 * / piece |
| to 999 Stück |
€2.45*
|
(€2.06) | €2.45 * / piece |
| from 1000 Stück |
€2.20*
|
(€1.85) | €2.20 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag, 40 x 40 x 75 cm, standard, uncoated
SWL 500 kg
SF 5:1
PP uncoated (Type UNI U)
4 lifting loops
Apron for tying
Closed bottom
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 250 pieces
1000 pieces/pallet
Safety instructions:
Big Bags are made of PP (polypropylene). They are UV-resistant to a limited extent. The technical values, such as the load-bearing capacity, are affected by prolonged outdoor use. Therefore, avoid prolonged storage in UV radiation. Please note, with regard to occupational health and safety guidelines, that the load capacity of the Big Bags may be reduced by weather conditions!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | apron |
| capacity: | ca. 120 Liter |
| coating: | uncoated |
| height: | 75 cm |
| intended use: | Allrounder |
| length: | 40 cm |
| load capacity: | SWL 250 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 40 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login