| gross | (net) | base price | |
|---|---|---|---|
| to 4 Stück |
€13.06*
|
(€10.98) | €13.06 * / piece |
| to 9 Stück |
€12.41*
|
(€10.43) | €12.41 * / piece |
| to 19 Stück |
€11.79*
|
(€9.91) | €11.79 * / piece |
| to 69 Stück |
€11.21*
|
(€9.42) | €11.21 * / piece |
| to 209 Stück |
€10.08*
|
(€8.47) | €10.08 * / piece |
| from 210 Stück |
€9.07*
|
(€7.62) | €9.07 * / piece |
Available, delivery time: 1-3 days
Big Bag, 100 x 100 x 200 cm, standard, uncoated
SWL 1,250 kg
SF 5:1
PP uncoated (Type UNI U)
4 lifting loops
Apron for tying
Closed bottom
Loop and seam colours may differ from the illustrations!
Bales of 70 pieces
210 pieces/pallet
Safety instructions:
Big Bags are made of PP (polypropylene). They are UV-resistant to a limited extent. The technical values, such as the load-bearing capacity, are affected by prolonged outdoor use. Therefore, avoid prolonged storage in UV radiation. Please note, with regard to occupational health and safety guidelines, that the load capacity of the Big Bags may be reduced by weather conditions!
| bottom: | closed |
|---|---|
| liner: | no |
| loops: | 4 lifting loops |
| opening: | apron |
| capacity: | ca. 2000 Liter |
| coating: | uncoated |
| height: | 200 cm |
| intended use: | Allrounder |
| length: | 100 cm |
| load capacity: | SWL 1.250 kg |
| material: | PP |
| safety factor: | SF 5:1 |
| uv: | 150 KLY |
| width: | 100 cm |
WARNING! Do not pull over the head. Improper use can lead to suffocation. Not suitable for children under 36 months. Keep away from children.
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Suggestions